Kategoriler: Yeni Sürüm

Yeni Firefox’la tanışın: Firefox Quantum

2004’te Firefox 1.0’ı çıkardığımızdan bu yana Firefox’taki en büyük güncellemeyi yaptık. Firefox Quantum’u yüklediğinizde farkı anında görecek, kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Firefox’a neler yaptığımızı merak ediyorsanız, anlatalım.

İlk fark edeceğiniz şey hız farkı olacak. Birkaç sekme açın, hızın keyfini iyice çıkarın. Sonra kullanımı arayüzümüzü incelemeye başlayacaksınız. Bu yeni tasarıma Photon diyoruz. Photon’un amacı, Firefox’un yeni ve hızlı motorunu daha iyi kullanabilmeniz için daha ferah ve çağdaş bir tasarım sunmak. Tabii ki Photon arayüzü de Firefox kadar hızlı ve akıcı çalışıyor. Photon için yola çıkmadan önce araştırma ekibimiz insanların web’de nasıl dolaştığını inceledi. Firefox’un her ekranda güzel görünmesini sağlamak için gerçek dünyada kullandığınız donanımları inceledik, Firefox’un her türlü cihazda Firefox gibi görünmesini ve çalışmasını sağladık. Tasarımcılarımız günümüzün donanımlarını ele almakla kalmayan, geleceğe de dönük bir sistem tasarladılar.

Firefox, 90 dilde hazır gelen 60 arama sağlayıcısıyla en fazla arama seçeneği sunan tarayıcı olmayı sürdürüyor. Türkiye’de Yandex ile arama ortaklığımızı sürdürüyoruz. ABD ve Kanada’da ise Firefox Quantum’daki varsayılan arama sağlayıcımız Google olacak.

Günümüzün çok çekirdekli, az güç tüketen donanımlarından daha iyi yararlanmak için tarayıcı çekirdeğimizde bir sürü performans iyileştirmesi yaptık, ayrıca Stylo adlı yeni bir CSS motoru geliştirdik. Ayrıca, aktif olan sekmenin diğerlerinden öncelikli olmasını sağlayacak şekilde Firefox’u geliştirdik. Böylece sistem kaynaklarınızı daha verimli kullanıyoruz. Tüm bunların temelinde Haziran ayında duyurduğumuz çok çekirdekli Firefox teknolojisi var. Ama işimiz daha bitmedi. Quantum vizyonumuzu ilk kez duyuran dostumuz David Bryant, tarayıcı performansını artırmak için daha neler yapacağımızı yazdı.

Yeni Firefox’un nasıl çalıştığını görmek isterseniz şu videoya göz atabilirsiniz:

Firefox’u hızlandırmak ve güzelleştirmek hiç kolay bir iş değildi. Dünyanın her yanındaki çalışanlarımız ve gönüllülerimiz bugüne kadarki en iyi Firefox’u yaratmak için çok çalıştılar.

 • Geçen yıldan beri Firefox’a 700 kişi kod katkısında bulundu.
 • 888.199 satır kod eklendi.
 • 886.199 satır değiştirildi.

Firefox Quantum’un beta sürümünü kullanarak Mozilla’ya katkıda bulunanlar, görüşlerini de bizimle paylaştılar. İşte Türkiye’deki kullanıcılarımızdan birkaç yorum:

“Firefox an itibariyle yağ gibi akıyor. Bugüne kadar seni aldattığım için kusuruma bakma Firefox’um.” @rolandgoumi

“firefox quantum olmuş. tam olmuş. cillop gibi.” @artkolik

“Şimdi indi ve gerçekten çok hızlı, harika. Firefox Quantum’u deneyin.” @bathonea

“firefox quantum uçuyor resmen” @hkansnmz

“Çok enteresan, Firefox 1.900 civarı ram yiyordu Firefox Quantum’u indirdim kurdum 200 e indi. Müthiş.” @gloomart

“Adam gibi browser’da bugün… Gel de gönülleri fethetme :)” @techdostum

Yeni Firefox’un Windows, Mac ve Linux sürümünü hemen indirebilirsiniz. Ayrıca yeni Firefox görünümünü iOS ve Android uygulamalarımıza da taşıdık.

Firefox Quantum hakkında anlatılacak çok şey var ama artık okumayı bırakıp Firefox Quantum’u denemenin zamanı geldi. Çünkü mutlu olmanızı istiyoruz. Biz de bu arada Firefox’u daha da muhteşemleştirecek şeyler üzerinde çalışacağız.

“Yeni Firefox’la tanışın: Firefox Quantum” yazısına 9 yorum yapılmış

Yorum yazın

 1. Volkan

  yaklaşık 10 yıldır mozilla kullanıyorumö eskı surume çok alıştım eskı surume nasıl geri dönebiliriz yardım lutfen

  Yanıtla

  1. Selim Şumlu

   Eski sürüme dönmenizi kesinlikle önermiyoruz, ancak Haziran 2018’e kadar desteklenecek olan Firefox ESR sürümünü https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/all/ adresinden indirebilirsiniz. Firefox ESR’ı kullandığınızda Firefox Quantum’un sunduğu birçok avantajdan yararlanamazsınız.

   Yanıtla

 2. Semih

  merhaba
  ipad uygulamanızı çok sık kullanıyorum fakat eski firefox üzerinden direk adobe connect baglantısına atıyordu şimdi atmıyor hata verıyor yardımcı olur musun?

  Yanıtla

  1. Selim Şumlu

   Bu sorun Firefox’la ilgili olmayabilir. Aynı sorunu Safari’de yaşıyor musunuz?

   Yanıtla

 3. İsmail Yunus

  Firefox’da “Akıcı Kaydırmanın” performansı düşürdüğü söyleniyor.Bu doğru mu ?

  Yanıtla

  1. Selim Şumlu

   Teorik olarak doğru, ama son birkaç yıl içinde alınmış modern bir bilgisayarda hissedilemeyecek bir farktan bahsediyoruz.

   Yanıtla

 4. İsmail Yunus

  Firefox Quantumda anlayamadım bir şey var.Hangi temizlik programını kullandıysam Firefox’su silmiyor.Yani Firefox’u kullanıyorum sonra temizlik yapıyorum ama hiç çöp dosya çıkmıyor !!??
  1-System Mechanic
  2-Ashampoo Win Optimizer
  3-Auslogic Boost Speed
  4-CCleaner
  5-AVG PC Tune Up
  Firefox’u kullandıktan sonra bu programlarla temizlik yaptım ama hiç çöp dosya çıkmıyor !!??…

  Yanıtla

  1. Selim Şumlu

   Diğerlerini denemedim ama CCleaner’ın Firefox’u temizleyebildiğinden eminim. Yaşadığınız sorunun kaynağı başka bir şey olmalı.

   Yanıtla

 5. Tuğrul Zengin

  Firefox’un yeni kimliği efsane olmuş fakat şu Chromium tasarım dilini de artık egale etmeleri lazım. Tarayıcı tasarımına farklılık katmaları gerekiyor.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir