Kategoriler: Yeni Sürüm

Firefox; 3B oyunları, görüntülü görüşmeyi ve dosya paylaşımını web’e taşıyor

Oyun ve görüntülü görüşme gibi zengin içerikli etkinlikler, web’in karmaşık görevler için yeterli ve güçlü bir platform olduğunu kanıtlayacak son zorluklardı. Mozilla’nın web’i açıklık, yenilik ve fırsat platformu olarak ilerletme misyonu kapsamında bu zorlukları da nihayet aştık!

Firefox’un yeni sürümü, geliştiricilerin şaşırtıcı derecede yüksek performanslı web uygulamaları oluşturmalarına olanak tanıyor ve tarayıcı üzerinden doğrudan, hiçbir yan uygulamaya gerek kalmadan görüntülü görüşme ve dosya paylaşımı yapmayı mümkün kılıyor. Web’de geliştirmesi eskiden zor olan her şey artık daha kolay, daha hızlı ve daha eğlenceli.

Mozilla, geliştiricilerin 3B oyunlar ve fotoğraf işleme gibi yüksek güç gerektiren uygulamalar yaratabilmesi için doğrudan web üzerinde kullanılabilecek, üstün bir JavaScript alt kümesi (asm.js) tanımladı. Bu sayede hiçbir ek yazılım yüklemeye veya yan uygulama kullanmaya gerek kalmıyor.  asm.js’yi yayabilen Emscripten derleyicisini kullanarak oyun gibi yüksek performanslı “native” uygulamaları web’e taşımak artık mümkün.

Mozilla ve Epic, bu teknolojiyi Unreal Engine 3 motoruyla sergilemek için bir araya geldi: JavaScript’in yerel bir programa yakın hızda çalışabildiğini görmek gerçekten şaşırtıcı. Geliştiriciler artık JavaScript, Emscripten ve WebGL gibi teknolojiler sayesinde yüksek performanslı oyun ve uygulamaları web’e taşımak için düşük maliyetli bir çözüme sahip.

Yeni Firefox, ek bir yazılım veya eklenti kurulumu gerekmeden, web uygulamalarının görüntülü görüşme, sesli görüşme ve dosya paylaşımını desteklemesini de mümkün kılıyor. Web Real-Time Communications (WebRTC) ile bu özellikleri web uygulamalarına entegre etmek birkaç satır kod yazmaktan ibaret. Bu sayede geliştiriciler farklı tarayıcılarda da kullanılabilen, daha zengin ve etkileşimli web siteleri yaratabilecekler.

Bu teknoloji, mobil veya masaüstü bir tarayıcıdan görüntülü arama yapmayı ve almayı; arkadaşlarınızla canlı video, dosya ve fotoğraf paylaşımını mümkün kılıyor. Mozilla, Mobil Dünya Kongresi’nde Ericsson ile birlikte Firefox’un cep telefonlarına nasıl kusursuz şekilde entegre olarak sesli ve görüntülü görüşme yapabileceğini ve dosya paylaşabileceğini göstermişti. WebRTC’yi artık TokBox’ın canlı video platformu OpenTok’ta kullanabilirsiniz. OpenTok, geliştiricilerin ve kurumların güçlü ve yenilikçi canlı video uygulamaları geliştirmelerine yardımcı oluyor. WebRTC, web üzerinden iletişimin geleceğine yönelik sınırsız bir potansiyele sahip.

Mozilla; bugün web’de mümkün olan her şeyin sınırlarını zorluyor, bu gibi gelişmeler sayesinde web’in en iyi geliştirme platformu olduğunu kanıtlıyor. WebGL, Emscripten, asm.js ve WebRTC de dâhil olmak üzere Mozilla’nın öncülük ettiği tüm bu web teknolojilerini kullanarak yarattığımız BananaBread adlı oyun demosunu tekrar hatırlatmak istiyoruz. BananaBread, hızlı ve etkileyici bir kullanıcı deneyimini koruyarak üst düzey 3B çok oyunculu oyunları web’de oynatabileceğimizin bir kanıtı.

Bu yeni teknolojilerin web’de yaratacağı yeni olanaklar nedeniyle müthiş bir heyecan duyuyoruz ve siz geliştiricilerin yaratacağı hayranlık uyandıran deneyimleri görmek için sabırsızlanıyoruz.

Daha fazla bilgi için:

Henüz yorum yok

Yorum yazın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir