Kategoriler: Yeni Sürüm

Firefox’a Eklenti Eşitleme ve yeni geliştirici araçları eklendi

Firefox’un Windows, Mac ve Linux sürümlerine sayfa ögelerini görselleştirmeyi kolaylaştıran yeni geliştirici araçları eklendi. Firefox’un Firefox Sync özelliği de genişletildi: Kullanıcılar artık eklentilerini de bilgisayarları arasında eşitleyebiliyor.

Firefox, web sitelerinin yapılarını ilgi çekici bir şekilde sergileyen yeni geliştirici araçlarını içeriyor ve CSS kodlarını gerçek zamanlı olarak düzenlemeyi kolaylaştırıyor. Bu özelliklerden ilki, Firefox’a has güçlü bir görsel düzen aracı olan Sayfa Denetçisi 3B Görünümü. Tilt kod adlı bu yepyeni WebGL tabanlı site görselleştirme aracı, web sayfalarının yapısını düz görüntüden çok daha anlaşılır şekilde gözler önüne sererek, sayfa çıktısını oluşturan kodların ilişkilerini herkesin bir bakışta anlamasına olanak tanıyor. “Kaynağı göster” gibi geliştirici araçları bir sayfanın yapısını öğrenmek için her zaman yararlı olmuştur ama 3B Görünüm, sitenin nasıl inşa edildiğini çok daha açık bir şekilde sergiliyor. Sayfa Denetçisi’nden “3B Görünüm”ü seçtikten sonra, farenizi ögelerin üstüne götürerek daha fazla bilgi almanız mümkün.

Firefox artık yeni Stil Editörü aracını da içeriyor. Bu araç, geliştiricilerin, bir metin editöründe çalışırmış gibi CSS stillerini düzenlemelerini ve değişiklikleri anında tarayıcı içinde görmelerini sağlıyor. Web sitesi tasarımlarında ince ayar yapmak ve tasarımları test etmek için hızlı ve basit bir yol! Değişiklikler yapıldıktan sonra, Firefox Stil Editörü bunları bilgisayarınıza kolayca kaydetmenize de imkân veriyor.

Son olarak, Firefox’a Eklenti Eşitleme özelliği ekleniyor. Kullanıcılar artık hem evde hem de işyerinde aynı Firefox deneyimini yaşamak için eklentilerini bilgisayarları arasında eşitleyebilecekler. Bu özellik, Seçenekler penceresindeki Sync sekmesinden etkinleştirilebiliyor.

“Firefox’a Eklenti Eşitleme ve yeni geliştirici araçları eklendi” yazısına 1 yorum yapılmış

Yorum yazın

  1. Ping from Firefox 11′deki yeni özellikler « İnternet Bilgisayar Notları on

    […] Yazının kaynağına gitmek için tıklayın.) EmailLike this:BeğenBe the first to like this […]

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir