Kategoriler: Yeni Sürüm

Mozilla Firefox 8’e web’de gezinmeyi daha da kolaylaştıran yenilikler ekleniyor

Bugün yayımladığımız Windows, Mac ve Linux için Firefox güncellemesi ve Android için Firefox güncellemesiyle Firefox, 8. sürümüne ulaşıyor. Bu güncelleme, web’de gezinmeyi kolaylaştıran yeni özellikler içermenin yanı sıra kullanıcılara ve geliştiricilere web deneyimlerini kişiselleştirmeleri için daha fazla imkân sunuyor.

Windows, Mac ve Linux için Firefox

Firefox’un Windows, Mac ve Linux sürümlerinde artık Twitter’da bir arama seçeneği olarak yer alacak. Firefox’taki Twitter araması yeni konuları, #etiketleri @kullanıcı adlarını aramayı kolaylaştırıyor. Twitter araması şu anda Firefox’un İngilizce, Portekizce, Slovakça ve Japonca sürümlerinde mevcut olmakla birlikte gelecek sürümlerde diğer dillere de eklenecek.

Firefox artık sekmeleri istek üzerine yüklemenize izin veriyor. Böylece, çok sayıda sekme içeren pencerelerin geri yüklenmesi çok daha hızlanıyor. Bu seçeneğin Firefox menüsündeki Seçenekler/Tercihler menüsünde bulunan Genel sekmesinden etkinleştirebilirsiniz.

Bazen, bilgisayarınıza üçüncü parti bir yazılım yüklediğinizde sizin izninizi almadan tarayıcınıza da bir eklenti kurulduğunu görüp şaşırdığınız olmuştur. Mozilla olarak biz, kontrolün daima sizde olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden, izniniz olmadan kurulan üçüncü parti eklentileri devre dışı bırakıyor ve etkinleştirmek istediklerinizi sizin seçmenize izin veriyoruz.

Mozilla, WebGL’e öncülük etmiş ve bu yılın başlarında bu teknolojiyi Firefox’a dâhil etmişti. WebGL, web sitelerinin ve web uygulamalarının üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duymadan donanımsal hızlandırmalı 3B grafikleri görüntülemesini sağlayan bir HTML5 web standardıdır. Firefox’a şimdi Çapraz Orijinli Kaynak Paylaşımı (CORS) desteği de ekleniyor. Böylece geliştiriciler diğer alan adlarındaki WebGL dokularını güvenli bir şekilde yükleyebilecek. WebGL’in canlı bir örneğini görmek için Google MapsGL’i ziyaret ederek Firefox’ta 3 boyutlu harita deneyimini yaşayabilirsiniz.

Mozilla, HTML5’te lider konumundadır ve geliştiricilerin olağanüstü web deneyimleri yaratmalarını kolaylaştırmak için canla başla çalışıyoruz. Firefox, basit HTML5 etiketleri kullanarak, web geliştiricilerinin sağ tıklama menüsündeki seçenekleri özelleştirmelerine olanak tanıyor ve onları kendi menülerini inşa etme derdinden kurtarıyor. Web geliştiricisiyseniz ve sizin için Firefox’a eklediğimiz şahane özellikler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayın.

Android için Firefox

Android için Firefox, kullanıcıları mobil web deneyimlerinin merkezine koyan yeni özelliklerle geliyor. Firefox Ana Parolası ile tüm kayıtlı kullanıcı adı ve parolalarınızı koruyabilirsiniz. Bu sayede, Android aygıtınızı paylaşsanız veya kaybetseniz bile özel bilgileriniz daima size özel kalacak.

HTML5 tabanlı web uygulamalarının doğal uygulamalar kadar kolay kullanılabilir olmasını istiyoruz. Firefox, Android kullanıcılarının, imledikleri tüm web siteleri ve uygulamaları için ana ekrana simge eklemesine ve tek dokunuşları bunları çalıştırmasına olanak tanıyor.

“Mozilla Firefox 8’e web’de gezinmeyi daha da kolaylaştıran yenilikler ekleniyor” yazısına 2 yorum yapılmış

Yorum yazın

 1. Ramazan

  Firefox 8 i cihazıma yükledim metinleri çevir çubugu yokmu.

  Yanıtla

 2. arif

  selam,
  çeviri çubugu google’a ait.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir