Kategoriler: Duyuru

Mutlu yıllar Firefox!

Mozilla; Firefox’u; internette açıklık, yenilik ve fırsat eşitliğini yayma misyonumuzun değerlerini kucaklayan; eğlenceli, güvenli ve hızlı bir web tarayıcısı olması için yarattı. Dokuz yıl önce ilk Firefox’u yayımlamamızdan bu yana web’i ileri taşıyarak ve şekillendirerek, onu günümüzün en değerli kamusal kaynağı haline getirdik.

9 Kasım’da tüm dünyadaki Mozilla dostlarıyla birlikte Firefox’un 9. doğum gününü kutluyoruz. Bu amaçla, son bir yıl içinde web’e armağan ettiğimiz dokuz yeniliğin altınız çizmek istiyoruz.

 • Mobil aygıtlarda Firefox: Firefox yıllardır Windows, Mac ve Linux üzerinden web’deki etkisini sürdürüyordu; ama artık Android telefon ve tabletlere de ulaşıyoruz. Giderek daha fazla kullanıcının web’e mobil aygıtlar üzerinden eriştiği günümüzde, Android için Firefox web tarayıcımız, Android kullanıcılarına da harika bir gezinti deneyimi sunuyor. Google Play Store’da 4,5 yıldıza sahip tarayıcımız milyonlarca kez indirildi.
 • Büyüyen Firefox ailesi: Bu yıl Firefox ailesini tamamen açık web teknolojilerini temel alan ilk Firefox OS akıllı telefonlarla daha da büyüttük. Bugüne dek Firefox OS’i dokuz ülkede piyasaya sunduk ve Firefox Marketplace’te kısa sürede binlerce uygulamaya yerini aldı.
 • Hız: Firefox artık her zamankinden daha da hızlı. Geçen yılki Kraken puanlarımızı %74 ve Octane puanlarımızı %88 artırdık. JavaScript geliştirmelerimiz ve asm.js adlı yeni bir teknoloji sayesinde web uygulamaları ve oyunları artık %25 daha hızlı. Tom’s Hardware bu yılki Web Tarayıcısı Yarışı’nda başlangıç sürelerini, sayfa yükleme sürelerini ve güvenilirliği dikkate alarak Firefox’u “yeni hız kralı” ilan etti.
 • Sosyal: Arkadaşlarınız ve akrabalarınızla hızlı ve kolay iletişim kurabilmeniz için sosyal siteleri ve servisleri Firefox’a entegre etme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen yıl ilk Firefox sosyal bütünleşme ortağı olarak Facebook’u duyurduk. Kısa süre sonra Cliqz ve Mixi’yi de ekledik. Tarayıcı deneyiminizi daha sosyal ve kişisel kılmak için farklı sosyal siteler, servisler uygulamalarla birlikte çalışmaya devam ediyoruz.
 • Gizli: Ponemon Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2012’nin gizlilik alanında en çok güvenilen internet şirketi seçildik. Kısa süre önce de, web’de her gün etkileşime girdiğiniz birinci ve üçüncü şahısları görsel bir şekilde gözler önüne seren Firefox için Lightbeam eklentisini yayımladık.
 • Güvenli: Web’de nereye giderseniz gidin güvenliğinizi korumak için Firefox’a Karma İçerik Engelleyici özelliğini ekledik. Firefox ayrıca yan uygulamalar için Oynatmak için Tıkla özelliğine kavuştu. Hangi sitelerin yan uygulamaları kullanacağına artık siz karar veriyorsunuz. Bu sayede Firefox hem güvenliğinizi koruyor hem de tarayıcınızın daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor.
 • En iyi geliştirici araçları: Firefox hem masaüstünde hem de mobil aygıtlarda HTML, CSS ve JavaScript düzenlemek ve hatalarını ayıklamak için web geliştiricilere yönelik gelişmiş bir dizi araçla birlikte geliyor. Dikkat çeken araçlar arasında Uygulama Yöneticisi, Uyumlu Tasarım Görünümü, Ağ İzleyici, Sayfa Denetçisi ve JavaScript Hata Ayıklayıcısı sayılabilir.
 • WebRTC: Firefox, Web Real Time Communications sayesinde, hiçbir yan uygulamaya veya üçüncü parti yazılıma gerek kalmadan tarayıcı üzerinden görüntülü görüşmeyi ve dosya paylaşımını mümkün kılıyor.
 • Web oyunlarında yenilikler: Geçtiğimiz yıl boyunca geliştiricilerimiz ve mühendislerimiz web’i üst düzey bir oyun geliştirme platformu haline getirmek için sıkı çalıştılar. Bu çabamız, web’in gerçek bir geliştirme platformu olduğunu kanıtlamanın son adımlarından biriydi. Geliştiricilerin yüksek performanslı uygulamaları ve oyunları doğrudan web üzerinde çalıştırmalarını sağlayan asm.js adlı üstün bir JavaScript alt kümesi geliştirdik. Firefox’a eklenen Web Audio API sayesinde web, oyunlar için de harika bir platform haline geldi.

Çok yakında, güncellenmiş bir tarayıcı arayüzü ve Windows 8’li tabletler için tasarlanmış Firefox gibi yeniliklerle de karşınızda olacağız. Önümüzdeki yıl boyunca web’i getireceğimiz yenilikler için şimdiden heyecanlanıyoruz! Firefox’un doğum gününü kutlamak için Twitter’da bize katılın: Hafta boyunca #HappyBirthdayFirefox etiketiyle en iyi Firefox hatıranızı veya doğum günü mesajınızı tweet’leyin.

firefoxdogum

“Mutlu yıllar Firefox!” yazısına 1 yorum yapılmış

Yorum yazın

 1. Muhammed

  önceden harika bir tarayıcıydı ama maalesef son sürümler fazla ram kullanıor ve hantallaştı resmen soğudum firefox’tan umarım bu sorun bi an önce düzelir

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir