Kategoriler: Etkinlik

Mozilla, Firefox OS ile web’in gücünü mobil dünyaya taşıyor

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2013’te Mozilla, dünyanın ilk Açık Web Aygıtlarını çalıştıracak Firefox OS’e 18 mobil operatörün destek verdiğini açıkladı.

Bu operatörler şunlar: América Móvil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Three Group, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Telecom Italia Group, Telefónica, Telenor, TMN and VimpelCom.

Telstra, yenilikçi bir mobil web deneyimini müşterilerine taşımak için Mozilla’nın girişimine kucak açan ilk operatördü. Bugün Mozilla’nın Firefox OS’ine destek veren operatör sayısı; her şeye uyumlu ve serbest bir mobil platforma olan sektör desteğinin belirgin bir kanıtı. İlk Firefox OS’li cihazlar Brezilya, Kolombiya, Macaristan, Meksika, Karadağ, Polonya, Sırbistan, İspanya ve Venezuela’da tüketicilerle buluşacak. Yeni pazarlar da yakında açıklanacak.

Tümü Qualcomm Snapdragon™ yonga setini kullanan ilk Firefox OS’li cihazları üretmek için Alcatel (TCL), Huawei, LG ve ZTE gibi üreticilerle çalışıyoruz.

Firefox OS

Firefox OS; bir akıllı telefondan beklediğiniz kişiselleştirme imkânları ve fiyatın yanı sıra şık, yalın, sezgisel, kişiselleştirilmiş ve kullanımı kolay bir deneyim sunuyor. Firefox OS; insanların bir telefonda ihtiyaç duyduğu arama, mesajlaşma, e-posta, kamera gibi her şeyi içerirken; bir akıllı telefonda olmasını beklediğiniz bütünleşik maliyet kontrolü, Facebook ve Twitter’a bağlı sosyal özellikler, konum tabanlı servisler, Firefox web tarayıcısı, tek kullanımlık veya indirilebilir uygulamaları keşfetme imkânı, Firefox Marketplace gibi birçok özelliğe de sahip.

Firefox OS, gelişmiş bir bağlamsal arama motoruna sahip. Böylece sizi aynı kategorideki sıradan uygulamalar yerine tam olarak aradığınız içeriğe yönlendiriyor. Alternatiflerinde mümkün olmayan hem uygulamalar içinde hem de web’de aynı anda arama olanağını sunduğu için, çok daha karmaşık ve derin arama yeteneklerine sunuyor. Örneğin, sevdiğiniz bir şarkıcıyı aradığınızda bir şarkısını satın almak, konser bileti almak veya sevdiğiniz bir şarkısını anında dinlemek için gereken sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Firefox OS’te sadece arama terimleri girerek tek kullanımlık veya indirilebilir bir uygulamayı anında yaratabilirsiniz. Bu uygulamaları yaratmak ve kullanmak, uygulamanızın ve akıllı telefon deneyiminizin kontrolünü tamamen size bırakıyor ve tam olarak istediğiniz içeriğe, istediğiniz yerde erişme olanağı veriyor.

Firefox OS, uzun zamandır bildiğiniz ve sevdiğiniz Firefox deneyiminin bir parçası. Dolayısıyla Firefox’un her zaman sunduğu güvenlik, gizlilik, özelleştirme ve kullanıcı kontrolü özelliklerini Firefox OS’ten de bekleyebilirsiniz.

Firefox Marketplace

Firefox Marketplace; oyun, haber ve medya, iş ve üretkenlik gibi kategorilerde uygulamalar sunacak. Bu uygulamalar size ve çevrimiçi kimliğinize bağlı olacağı için, onları aygıtlar ve platformlar arasında taşıyabileceksiniz. Dünya çapındaki öncü mobil uygulama ve web geliştiricileri, Mozilla’nın kilidini açtığı web’in gücünü, Firefox Marketplace’te uygulama yayımlamak için kullanacaklar.

Web, sınırsız yeniliğe olanak tanıyor ve Firefox Marketplace sayesinde her web geliştiricisi kolayca HTML uygulamaları geliştirip dağıtabilecek. Böylece, istediğiniz her iş için bir uygulama bulabileceksiniz. Firefox Marketplace; AccuWeather, Airbnb, Box, Cut the Rope, Disney Mobile Games, EA games, Facebook, Nokia HERE, MTV Brasil, Pulse News, SoundCloud, SporTV, Terra, Time Out ve Twitter gibi popüler uygulamaların yanı sıra kullanıcıların bölgelerine özel, kişisel emeklerle oluşturulmuş ve yerel uygulamaları da içerecek.

Çoğu mobil uygulama, temelinde web teknolojileriyle geliştirilmekte ve ardından belli bir platformda dağıtılabilmesi için o markaya özel bir teknoloji içine gömülmektedir. Mozilla, Firefox Marketplace ile birlikte bir mobil geliştirme platformu olarak web’in kilidini açıyor ve hem geliştiricilere hem de tüketicilere daha fazla olanak ve kontrol sunmak için mobil uygulamaları markaya özel teknolojilerin esaretinden kurtarıyor.

Firefox Marketplace, daha güçlü ve kapsamlı web uygulaması deneyimleri sunabilen akıllı telefonların yolunu açacak. Mozilla’nın geliştirdiği yeni Web API’larıyla birlikte web artık dünyanın en büyük uygulama mağazası olma potansiyeline sahip. Açık web platformu ve bu yeni API’lar; Mozilla’nın web’de tercih olanağı, yenilik ve imkânlar yaratma misyonu doğrultusunda; geliştiricilerin bekçilere gerek kalmadan uygulamalarını doğrudan dağıtabilmelerini sağlayacak.

Firefox Marketplace şu anda Android için Firefox’un Aurora sürümlerinde ön izlenebilir ve bu yılın sonlarında çıkacak ilk Firefox OS’li telefonlarda hazır bulunacaktır.

Firefox OS’i dünyaya sunmaktan ve bu yılın sonlarında Açık Web Aygıtları aracılığıyla Firefox OS deneyimini yayacak olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz.

Daha fazla bilgi için:

“Mozilla, Firefox OS ile web’in gücünü mobil dünyaya taşıyor” yazısına 3 yorum yapılmış

Yorum yazın

 1. Umut

  Merhaba.firefox çalışanları.Firefox Os ve Firefox tablet ve akıllı telefonlarda ne zaman Türkçe olacak?Bununla ilgili çalışma varmı?
  Firefox Os’u ilerde LG 705 akıllı telefonumda ne zaman kullanabilirim?Deneme sürümü var ise kurabilirmiyim?
  İyi çalışmalar.merakla bekliyorum…

  Yanıtla

 2. Arif

  Merhabalar

  Firefox OS işletim sistemini merakla bekliyorum umarım Türkiye iyi bir pazar olarak görünür ve biran önce deneye başlarız. Bu proje için geç bile kaldınız keşke daha erken başlansaydı geçen vakit için artık sağlık olsun .

  Yanıtla

 3. mert

  firefox os u tutkuyla bekliyorum.tablet almayı erteledim.firefox os lu bir tablet istiyorum.telefonumu değiştirirsem firefox os lu bir telefonu gözü kapalı alırım.yaşayabileceğim sorunlar bile umurumda değil yeterki firefox olsun.iyiki varsın firefox.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir