Kategoriler: Eklenti

Firefox için Lightbeam: Kullanıcılar için gizlilik eğitimi, yayıncılar için açık veri

Online veri takibinin nasıl yapıldığına ışık tutabilirsek, insanları Web’in kendilerini nasıl izlediğini daha kolay anlayabilir. Bu amaçla yaklaşık bir yıl önce Firefox için Collusion adlı popüler, deneysel bir eklenti üzerinde çalışmaya başladık.

lightbeam_logo-wordmarkDünyanın her yanındaki insanlar devletlerin kendilerini nasıl izlediğini öğrendikçe şaşırmaya devam ediyor ama online veri toplamada dikkat edilmesi gereken, saydamlık konusunda kullanıcıları tatmin edemeyen bir alan daha var: Günümüzde reklamcılıktan sosyal paylaşıma ve kişiselleştirmeye kadar varan internet deneyimlerimizi büyük ölçüde şekillendiren üçüncü parti şirketlerden bahsediyoruz. Üçüncü partiler bugün memnuniyetle kullandığımız internetin vazgeçilmez bir parçası; fakat bu şirketlerin sunduğu değeri anlayamaz ve veri toplama uygulamalarıyla ilgili bilinçli kararlar veremezsek, sonuç, ciddi bir güven kaybı olacaktır.

Bugün Collusion’ın bir sonraki sürümü olan Firefox için Lightbeam’i duyurmaktan gurur duyuyoruz. Yeni sürümü ilk kez bu yılki MozFest’te tanıttık.

Lightbeam, insanların Web’de her gün etkileşime geçtiği birinci ve üçüncü parti şirketlere ışık tutan bir Firefox eklentisi. Firefox için Lightbeam, Ford Vakfı ile Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi’nin desteğiyle geliştirildi ve Emily Carr University of Art and Design fakültesinin ve öğrencilerinin de desteğiyle tasarlandı.

Firefox için Lightbeam nasıl çalışıyor?

 • Web’i görselleştirir: Firefox için Lightbeam eklentisini indirip kurduğunuzda, eklenti, ziyaret ettiğiniz sitelerin ve bu sayfalarda aktif olan tüm üçüncü partilerin gerçek zamanlı bir görüntüsünü oluşturmaya başlar.
 • Bağlantılarınızı analiz eder: Görüntünüz büyüdükçe, depolanan çeşitli ilk ve üçüncü parti siteler arasındaki ilişkilere daha yakından bakabilirsiniz. Ayrıca verilerinizi sıfırlayabilir veya kaydedebilirsiniz.
 • Açık verilere katkıda bulunur: Lightbeam ile birlikte hem Web takibinin hem de birinci ve üçüncü parti sitelerin nasıl bağlı olduklarının daha büyük bir görüntüsünü oluşturuyoruz. Bize yardımcı olmak isterseniz verilerinizi Lightbeam veritabanıyla paylaşabilirsiniz. Bunu, Web camiasının Oz Büyücüsü’yle tanışması olarak düşünebilirsiniz: Perdeyi birlikte aralayacağız ve içeride neler olup bittiğini göreceğiz.
 • Yayıncıları destekler: Firefox için Lightbeam’i geliştirirken, toplanan verilerin değerlendirilmesi konusunda, öncü online yayıncılardan bazılarıyla birlikte çalıştık. Yine de bu konuda daha fazla çalışmamız gerekiyor. Açık veri kümemiz olgunlaşınca, yayıncıların, web sitelerindeki üçüncü partilerle etkileşime dair bilgilerden nasıl faydalanacağını araştırmaya devam edeceğiz.

Mozilla olarak herkesin kişisel verileri ve gizliliği üzerinde tam kontrol sahibi olması gerektiğine inanıyoruz, Web deneyiminizle ilgili bilinçli kararlar alma becerinizi geliştirmek istiyoruz. Firefox için Lightbeam eklentisi ve açık veriler sayesinde farkındalık yaratmak, analizin önemini göstermek ve sonuç olarak gizlilik alanında değişikliğe gidilmesini sağlamak için çok değerli bir araştırma platformu sunuyoruz.

Lightbeam üzerinde Hurriyet.com.tr'nin bağlantıları

Lightbeam üzerinde Hurriyet.com.tr’nin bağlantıları

Firefox için Lightbeam hâlâ gelişiminin ilk aşamalarında ve bu, eklentinin yalnızca ikinci sürümü. Tüm kodları Github’da yayımlayarak Mozilla topluluğunun hack etmesine, büyütmesine ve geliştirmesine açtık. Lightbeam eklentisi şu anda indirilebilir durumda.

Lightbeam’i Mozilla’nın kamuya dönük en büyük etkinliği olan MozFest’te duyurduk. Bu hafta sonu boyunca katılımcılar MozFest’te Web kullanıcılarını gizlilik konusundaki daha iyi eğitmenin yollarını arayacak, bunu sağlayacak teknolojilerin prototiplerini oluşturacak ve beyin fırtınası estirecekler.

“Firefox için Lightbeam: Kullanıcılar için gizlilik eğitimi, yayıncılar için açık veri” yazısına 1 yorum yapılmış

Yorum yazın

 1. Mehmet Yılmaz

  Çok teşekürler Mozilla
  Mükemmel ötesi bir araç.Çok önemli bir ihtiyaça cevap verilmiş.Mozilla Türkiye’ye olabildiğince destek vermeye devam edeceğiz.Teşekürler

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir